Istnieją różne rodzaje plaż w zależności od położenia i warunków panujących na danym terenie. Przede wszystkim plaża powstaje z osadów niesionych przez prąd i fale. W ten sposób, w zależności od tego, jak bardzo wzburzone jest dane morze, powoduje to tworzenie plaży piaszczystej, lub plaży kamienistej.
Tak więc piaszczystą plażę tworzy spokojne morze, które niesie ze sobą jedynie niewielkie osady. Możemy jednak znaleźć kilka kamieni na piaszczystej plaży ze względu na sporadyczne silne pływy. W przypadku plaży kamienistej powstają one w wyniku wzburzonego morza, siła wody powoduje ciągnięcie żwiru i kamieni.
Piaszczyste plaże
W obrębie tego typu plaży występują różne typy w zależności od składu mineralnego piasku. W tym sensie należy zwrócić uwagę, że piasek występujący na plażach nie ma unikalnego składu mineralnego. Skład piasku na plaży pomaga określić stan zdrowia morza: najczęściej jest to krzemionka, ale może być również złożony ze szczątków zwierzęcych. A jak już wspomnieliśmy wcześniej, to właśnie zachowanie prądów i fal decyduje o wyglądzie plaży. I tak najdrobniejsze piaszczyste plaże nazywane są plażami z piaskiem koralowym, najmniejsze osady to pył zawieszony w wodzie.
Kamienne plaże
Wcześniej wspomnieliśmy już, że plażę tworzą osady wymywane przez fale. Osady te pochodzą ze skał i innych szczątków znalezionych w morzu (glony, zwierzęta, muszle, koralowce itp.). Te szczątki są erodowane przez działanie samej wody morskiej, fal, deszczu, wiatru i zmian pogody.
Gdy morze ma silne prądy, jest w stanie wciągnąć osady o większych rozmiarach niż morze spokojne. Mogą nawet spowodować większą erozję klifów i skał tworzących plażę ze względu na siłę fal. Dlatego też plaże skaliste częściej występują na brzegach wzburzonych mórz. Kamieniste plaże można także spotkać nad Bałtykiem. Jedną z nich jest ta położona w Sopocie. Więcej informacji: https://www.naszsopot.pl/kamienista-plaza-turystyczny-hit
Inne różnice między plażami piaszczystymi i kamienistymi
Następna ciekawostka dotycząca plaż ma związek z kolorem piasku lub kamieni. Jest to również związane z pochodzeniem plaży i obszarem, na którym się ona znajduje. Ale ogólnie rzecz biorąc, kolor piasku na plaży zależy od oryginalnego minerału skał, które go utworzyły. Środowisko obszaru nadmorskiego ma również bezpośredni wpływ na jego wygląd i kompozycję.
Najczęstsze kolory występujące na piaszczystych plażach to biały, czerwonawy, żółtawy. Białe piaszczyste plaże pochodzą z erodowanych wapieni, czerwonawe mają znaczne ilości żelaza lub glaukonitu, a żółte plaże składają się z kwarcu. Ale są też plaże o różowawym, zielonkawym odcieniu, a nawet takie, które świecą w nocy.