Iłża to jedna z ciekawszych miejscowości na terenie powiatu radomskiego, której w trakcie wycieczki po tej części kraju nie można pominąć. Tu, pomiędzy Radomiem a Ostrowcem Świętokrzyskim, czeka na miłośników nie lada atrakcja. To ruiny zamku biskupiego, którego dzieje sięgają XIV stulecia. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Zamek w Iłży może się pochwalić długą historią, w której nie brak znanych nazwisk. Wśród inicjatorów jego budowy znajduje się przecież znany biskup krakowski Jan Grot, dzięki któremu w latach 20-tych XIV-wieku drewniany gród w Iłży został zastąpiony murowanym zamkiem. Jako pierwszy powstał tu zamek górny, który został otoczony murami obwodowymi. W XV wieku zamek ten został rozbudowany, a zamkowe mury zyskały dodatkowe zabezpieczenie w postaci baszt. W XVI wieku zamkowe fortyfikacje znów zostały zmodyfikowane, dzięki czemu Iłża mogła się pochwalić jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów obronnych stojących na ziemiach ówczesnej Polski. W XVI wieku budowlę tęż niszczył jednak wielki pożar. W czasach biskupa Jana Konarskiego podjęto się odbudowy zamku, prace te kontynuowano również w czasach biskupa Filipa Padniewskiego. W trakcie tych prac zamek zyskał renesansową formę, a jego najbardziej charakterystyczną cechą stały się piękne attyki. Niestety, w 1655 roku obiekt ten został zajęty przez Szwedów, co wiązało się z licznymi z niszczeniami. Spore straty wiążą się też z zaborami, kiedy to Austriacy urządzili tu szpital wojskowy.
Zamek w Iłży przetrwał do naszych czasów jako malownicza ruina, która wciąż zachwyca swymi rozmiarami. Spacer po zamkowych murach może każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń, podobnie jak udział w dość często organizowanych tu imprezach plenerowych. Mają one ciekawa formę, a udział w nich może się okazać wspaniałą przygodą – nie tylko dla miłośników historii.