Resursa Obywatelska
Przy ulicy Malczewskiego 16 znajduje się okazała hala wybudowana z myślą o organizacji imprez. Resursa Obywatelska, ukończona w 1852 roku, ma architekturę neoklasycystyczną, z alegoryczną płaskorzeźbą na frontonie oznaczającą Caritas, czyli „miłosierdzie”. Na dachu znajdują się posągi trzech muz: Euterpe, Clio i Melpomene.
W czasach swojej świetności, pod koniec XIX wieku, Resursa organizowała bale maskowe, koncerty, przedstawienia teatralne i pokazy poetyckie. Później, podczas pierwszej wojny światowej, służyła jako szpital, a od 1939 roku została przejęta przez nazistów, stając się „Deutsches Haus”. W pełni odrestaurowana, jest eleganckim zabytkiem w centrum Radomia, a na małym placyku przed nim stoi pomnik Jana Malczewskiego.
Ulica Stefana Żeromskiego
Ten szeroki i okazały deptak przecina z zachodu na wschód centralną dzielnicę Radomia – Śródmieście. Większa część ulicy została gwałtownie zabudowana w XIX wieku, a na jej frontach znajdują się kamienice w stylu neoklasycystycznym, historyzmu i secesji. Kamienice mieszkalne noszą do dziś nazwy przedsiębiorców, którzy byli ich właścicielami (Kociubski, Gozman, Czempiński, Urbanowicz). Warto zwrócić uwagę na neoklasycystyczny Pałac Kierzkowskich pod numerem 35, neorenesansowy Dom Podworskich pod numerem 37 oraz Pałac Balińskich-Hemplów, zespół neoklasycystycznych budynków, które architekt Stefan Baliński przeznaczył na swoją prywatną rezydencję. W lecie zawsze jest tu stały przepływ zwiedzających i mieszkańców wychodzących na spacery, a także wiele tarasów barowych, jeśli masz ochotę na przerwę.
Rynek w Radomiu
Po zniszczeniu Starego Radomia przez Litwinów w XIV wieku, król Kazimierz Wielki wyznaczył lokalizację nowego miasta, a ten plac znalazł się w jego centrum. Obecnie Rynek jest nieco senny, a latem można tu spotkać grupki starszych ludzi gawędzących pod wielką wierzbą. Dom Esterki pod numerem 4 jest miedzianą kamienicą, która w XVII wieku przeszła modernizację.
Innym pięknym starym domem jest barokowy Dom Gąski pod numerem 5, w którym podobno w 1656 r. zatrzymał się w Radomiu Karol X Gustaw Szwedzki. W 1930 r. na plac przybył marszałek Józef Piłsudski, aby odsłonić Pomnik Legionów, rozebrany przez hitlerowców, a następnie odrestaurowany w 1998 r.
Ratusz
Po północnej stronie rynku znajduje się ratusz, który obecnie stoi pusty, po tym jak jego biura zostały przeniesione do znacznie większego Pałacu Sandomierskiego. Ratusz jest drugą budowlą wzniesioną na tym placu, ponieważ jego poprzednik, który stał na nim od XIV wieku, został zburzony w 1819 roku. Neorenesansowa budowla powstała pod koniec lat 40. XIX wieku, a jej autorem jest włoski architekt Enrico Marconi. Ze swoją kwadratową wieżą wygląda jak uproszczona wersja toskańskiego palazzo, a na fasadzie można rozpoznać herby Polski i Radomia.
Wychodzi na to, że złośliwe komentarze na temat Radomia w internecie są przesadzone, niczego miastu nie brakuje.